Kas Teie koduleht avaneb liiga aeglaselt? Et sellele küsimusele vastata, tuleks esmalt täpselt välja selgitada kodulehe avanemise kiirus. Selleks soovitame tööriista KeyCDN Website Speed Test https://tools.keycdn.com/speed
Sisestage URL kasti oma kodulehe aadress ja valige millises linnas asuvast serverist kodulehe avanemise kiirust testima hakatakse. Allpool toodud näites valisime linnaks Frankfurt. Vajutage nupule „Run“ ja oodake kuni testimine on lõppenud.
Testi tulemus näitab millisekundi täpsusega, kui palju aega võttis erinevate kodulehe komponentide laadimine. Viimasel real on näha kogu lehe laadimise aeg. WaveCom'i kodulehe laadimise kiiruseks oli 627 ms. Vigadeta toimiva ning optimeeritud kodulehe avanemise kiirus võikski jääda alla ühe sekundi. Keerulised kodulehed, nagu näiteks veebipoed võivad avaneda ka kauem. Kui aga lehe avamine võtab kauem kui 2 sekundit, peaks hakkama selle põhjust otsima.
Esmalt tuleks veenduda, et Teie kodulehel ei ole katkiseid linke. Allpool on ära toodud, mis juhtub, kui koduleht üritab näidata pilte, mida tegelikult serveris ei ole. Iga selline katkine link lisab kodulehe avamise kiirusele väärtuslikke sekundeid. Kolme puuduva pildi pärast avaneb koduleht 4.25 sekundit kauem. Kodulehe külastaja jaoks on see väga pikk aeg. Kõik vigased lingid piltidele, javascripti, css või fondi failidele tuleks kodulehelt kindlasti eemaldada.
Kriitilise pilguga tuleks üle vaadata kõik kodulehel kasutusel olevad moodulid/pluginad. Iga lisamoodul teeb kodulehte natukene aeglasemaks. Tihti unustatakse arendustöö käigus eemaldada kasutud või sarnase mooduli funktsionaalsust dubleerivad moodulid. Need teevad kodulehte aeglasemaks, võivad põhjustada konflikte ja on uuendamata kujul potentsiaalseks turvariskiks. Samuti võib olla sisse lülitatud mooduleid, mida enam ei kasutata või sai kunagi lihtsalt testitud. Kõik sellised üleliigsed moodulid tuleks kindlasti eemaldada.
Sisuhaldussüsteem (Wordpress, Joomla, Drupal jne) ja selle moodulid/pluginad peavad alati olema uuendatud. Vähe sellest, et vanemad versioonid võivad põhjustada probleeme jõudlusega, on need ka suureks turvariskiks. Vanad versioonid ei pruugi toetada uuemaid PHP versioone, mis jällegi pärsib kodulehe maksimaalsel kiirusel avanemist.
Sisuhaldussüsteem ja moodulid peaksid toetama vähemalt PHP 5.6 versiooni. Veel parem oleks PHP 7.0 tugi. Vanematele versioonidele PHP enam turvauuendusi ei paku, seega on need avatud erinevatele turvariskidele. Ka meie plaanime tulevikus eemaldada vanemate PHP versioonide toe oma süsteemist.
Lisainfot erinevate PHP versioonide toe kohta saab siit http://php.net/supported-versions.php
Kui vead ja puudujäägid on eemaldatud, saab edasi minna kodulehe optimeerimisega. Laias laastus tähendab see järgmiste tegevuste läbiviimist.
- Vahemälu (Cache) kasutamine
- CSS ja Javascript failide kokku pakkimine ja koondamine (compress and aggregate)
- Piltide optimeerimine (optimize images), vähendamaks faili suurust, kaotamata oluliselt kvaliteedis.
See toimub iga sisuhaldussüsteemi puhul erinevalt. Täpsemad juhised leiab googlest. Toome siin välja mõned ingliskeelsed artiklid enimlevinud sisuhaldussüsteemide optimeerimiseks:
Wordpress: https://premium.wpmudev.org/blog/5-quick-ways-to-speed-up-your-wordpress-site
Joomla: https://www.joomlart.com/tutorials/joomla-tutorials/10-tips-to-improve-joomla-site-performance
Drupal: http://redcrackle.com/blog/performance/drupal-performance-optimization-checklist
Veel üks hea tööriist kodulehe kiiruse pudelikaelte leidmiseks on Google Pagespeed Insights https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
See google poolt loodud tööriist näitab mitu punkti 100 võimalikust Teie koduleht kiiruse alusel saab. Eraldi analüüsitakse ka kodulehe mobiilset vaadet.
Leitud vigadele pakutakse välja ka lahendus. Kui neid nõuandeid järgida, saab kodulehe laadimise kiirust oluliselt parandada.
Samuti võib kodulehe aeglasemaks teha liiga suur hulk faile ühes kataloogis. Selle konkreetse probleemi kohta saate täpsemalt lugeda siit.
Osad eelpool toodud soovitustest eeldavad algteadmistest kõrgemaid IT alaseid oskusi ja võivad halvemal juhul muuta lehe kasutuskõlbmatuks. Seega tuleks enne kodulehel muudatuste tegemist kindlasti luua varukoopia. Varukoopia võimaldab võimalike probleemide korral taastada kodulehe algse seisu. Kui tunnete, et antud soovituste järgimine võib üle jõu käia, tasuks mõelda professionaalse veebmasteri palkamise peale.