Virtuaalmasina loomine
Virtuaalmasinat ehk VM-i saab luua Cloud Director-is erinevatel viisidel nii meie valmis templiitidest või ISO ja OVA/OVF tõmmistest.
Kõige mugavam variant on teha VM-e templiitidest kasutades esimest varianti.
Sellisel juhul saab koheselt paika panna kõik VM-i ressursid ja on vähem võimalusi eksimiseks.
Meie templiidid on loodud järgides parimaid tavasi ning on perioodiliselt uuendatud.
Lisaks on Linux templiitidel sisseehitatud võimekus kettapinna ja failisüsteemi automaatseks suurendamiseks.
Win Serverite kettasuurendused tuleb teha ise disk manageris.
1. VM meie paigaldusmallist - Libraries -> vApp Templates -> Create vApp
Wizard´i abil saab kohe määrata kõik sobivad VM-i parameetrid ning hiljem ei ole vaja midagi lisaks teha.
2. VM meie paigaldusmallist - Data Centers -> Compute -> vApps -> Add vApp from Catalog
Kõik sama, mis punktis üks.
3. VM ISO tõmmisest või meie paigaldusmallist Data Centers -> Compute -> Virtual Machines -> New VM
A) VM-i loomisel kasutades tüüpi “New” saab teha manuaalse paigalduse kasutades bootivat ISO faili.
ISO fail kasutamiseks tuleb eelnevalt tekitada “Libraries -> Catalogs” uus kaust ja siis ISO fail üles laadida “Libraries -> Media & Others-sse” oma arvutist. Luues VM-i ISO failist, siis saab koheselt vajalikud ressursid wizardis seadistada.
B) VM-i loomisel kasutades tüüpi “From Template” siis ei saa koheselt VM-le resursse (CPU ja RAM) lisada, seda tuleb teha hiljem.
Kuna sellega on rohekm tegemist me seda võimalust ei soovita.
4. vApp ISO tõmmisest või meie paigaldusmallist - Data Centers -> Compute -> vApps -> New vApp
Kõik sama, mis eelnevas punktis kuid VMi loomisel luuakse mõlemal juhul ka vApp.
5. vAppi loomine OVA/OVF tõmmisest : Data Centers -> Compute -> vApps -> Add vApp from OVF
Sobib kui soovite tuua masinat üle mujalt keskonnast või kasutada kellelgi teise poolt jagatavat masinat. VMi loomisel tehakse ka vApp.
Virtuaalmasina haldus (action)
Data Centers -> Virtual Machines -> Actions ->
Power -> “Shut Down Guest OS” puhul toimub protseduuriline VM-I välja lülitamine. “Power Off” on mõistlik kasutada, siis kui on soov näiteks VM kustutada või operatsioonisüsteem jookseb “kokku”.
"Power on, Force Recustomization" on mõistlik kasutada kui soovite muuta VMi sees admin/root parooli või võrku ja ip aadressi. Enne käivitamist peab VM olema seisatud. Recustomization sätete selgitused allpool!
Snapshot -> Kui on soov salvestada VM-i seisu ehk “Snapshot”, siis peab olema kettal kaks korda sama palju ruumi kui on VM-i suurus. Vastaseljuhul “Snapshot-i” ei looda. Soovitame kasutada ainult tarkvarauuenduste puhul. Tasub meeles pidada, et hoides “Snapshot-i” üle paari päeva, siis muutub kettasüsteem aeglasemaks. Näiteks, kuuaega vana “Snapshot” võib kettasüsteemi teha neli korda aeglasemaks. Cloud Director platvormil saab teha VM-st ainule ühe “Snapshot-i” ja kui VM-st teha templiit, siis “Snapshot” kaasa ei tule.
VM Console -> Vastavalt kasutamisharjumusele saab valida “Launch Web Console” ja “Launch Remote Console” vahel. Kui sulged “Web Console” ja on soov see uuesti avada, siis tuleb lehele refresh teha. “Web Console”-st saab teha operatsioonisüsteemile restarti kasutades nupukombinatsiooni “Ctrl+Alt+Del”.
Media -> “Insert Media” abil saab VM-le mountida "Libraris asuva" ISO tõmmise ,et installida operatsioonisüsteemi või muid rakendusi, draivereid jne. Kunagi ei tohi unustada tõmmist pikemalt moundituks. Et bootida ISO tõmmiselt on vajalik seadistada BIOSes boot järjekord. "VM details -> General -> Edit" lubab seadistada Bios sisenemise boodil.
Install VMware Tools -> Oluline ja kohustuslik utiliitide komplekt OS-idele nagu Windows, BSD jne kus ei ole sisseehitatud VMware toolsi (open-vm-tools)
Käivitumisel haagitakse VMile külge ISO utiliitide installeriga. Edasine paigaldus tuleb teha iseseisvalt. Ilma toolsideta ei toimi VMXNET võrk ega paljud muud funtsioonid nagu näiteks hiir Win konsoolis.
Eelkõige vajalik valik, kui olete serveri ise ISO tõmmisest paigaldanud või masina mujalt üle toonud.
Upgrade Virtual Hardware Version -> Saab virtuaalmasina riistvara version uuendada (juhul, kui on olemas). Selleks tuleb enne virtuaalmasin välja lülitada. Uuendamine on soovituslik ja võimaldab täiendavat funktsionaalsust.
Move -> Saab antud VM-i liigutada teise vApp-i.
Copy -> Saab antud VM-i kopeerida teise vApp-i.
Convert to vApp -> Saab vajadusel virtuaalmasina teisendada vApp-ks. Selleks tuleb enne virtuaalmasin välja lülitada.
Edit Badges -> Aitab sildistada VM-e erinevate värvidega. Kasulik, kui on vaja orienteeruda suure hulga VM-de vahel.
Delete – Enne VM-i kustutamist, tuleb VM välja lülitada. Teinekord on vajalik teha PowerOff kui vCloud ei ole teadlik VMi staatusest.
Virtuaalmasina haldus (details)
Data Centers -> Virtual Machines -> virtuaalmasina pealkiri või antud virtuaalmasina details ->
General
Informatsioon VMi kohta. "Edit" pakub nime ja OS muutust . Saab ka vahetada VMi storage asukohta. Asukoha vahetus nõuab ka Harddiski asukoha vahetust mida tuleb eraldi. Enter Bios võimaldab järgmise boodi ajal saada Bios seadistusete menüüsse.
Hardware
Removable media -> Informatsioon, kas midagi on mountitud.
Hard disks -> Saab ketta suurust suurendada. Mitte ületada tellitud ressursse. Kettasuurendus käib kuumalt. Peale seda tuleb alati suurendada failisüsteemi. Ketta suurust vähendada ei saa.
Juhend kuidas hiljem suurendada failisüsteemi . Saab ka vahetada diski stoage policyt ehk VM liigutatakse kuumalt reaalajas ilma katkestuseta teise storage peale kasutades VMware storage vMotion tehnoloogitat.
Kindlasti tuleb ka General menüüst muuta policy samuti vastavaks. See liigutab VMi muud failid diskiga samasse asukohta.
Compute -> Saab CPU ja RAM juurde panna. Mitte ületada tellitud ressursse. Kui “Virtual CPU Hot add” on välja lülitatud siis on masin ca 7% kiirem, Kasutusele võtuks tuleb masin välja lülitada ja “compute” alt hot add lubada. Mälu osas soovitame hot add hoida aktiivsena . Linux´i kernel piirangute tõttu ei saa töötavale VM-le üle 3GB mälu lisada. Selleks, et piirangust vabaneda, tuleb VM välja lülitada ja suurendada mälu üle 3GB. Peale seda saab mälu probleemivabalt suurendada töötava VM-i puhul.
NICs -> Kui on vajadus muuta, lisada või kustutada võrku või ip aadressi,
Soovitame valida “IP Pool” ning VM-le antakse esimene vaba IP Teile määratud IP vahemikust. Võite valida ka “Manual IP” ning ise selle määrata. Mõlemal juhul seadistab automaatika võrguseaded operatsioonisüsteemis kui kasutada force recustomization võimalust ning masina käivitudes on võrk toimiv. Kui valite DHCP, siis peab Teil olema DHCP teenus eelnevalt üles seatud , vastasel juhul VM-i võrk tööle ei hakka. DHCP on võimalik kasutada näiteks isoleeritud võrgu puhul, mis tuleb eelnevalt defineerida “Networking -> Networks” alt. Kui “Network” all valida “Internet” ehk avalik EXTERNAL võrk, siis DHCP tugi puudub. Kui on routed network, siis tuleb DHCP seadistada “Data Centers -> Networking -> Edge Gateways-t”. Me ei soovita DHCP kasutamist.
Guest OS Customization -> Saab sisse/välja lülitada “Enable guest customization”, mis võimaldab näiteks vaadata ja vahetada admin kontode paroole ja Os võrguseadeid. Samuti panna Win Servereid domeeni või käivitada masinas shell skripte.
Metadata -> Aitab sildistada VM-e erinevate värvidega. Kasulik, kui on vaja orienteeruda suure hulga VM-de vahel. Saab virtuaalmasinale lisada ka täiendavat informatsiooni, mille alusel on suure hulga virtuaalmasinate puhul näiteks lihtsam läbi API päringu konkreetse metadata informatsooniga virtuaalmasinaid ühes koos üles leida.
Monitor
Tasks -> Protseduuride ja muutuste logi
Events -> Toimunud sündmuste logi