Andmekeskus

Innovatiivne andmekeskus - usaldusväärne keskkond kriitiliste rakenduste ning andmete jaoks

Soov pakkuda klientidele veelgi kvaliteetsemat teenust sundis meid otsima uut serverikeskust. Pikkade otsingute tulemusena veendusime, et ükski olemasolevatest andmekeskustest ei vasta meie kõrgetele standarditele ning otsustasime rajada andmekeskuse, mida ei mõjutaks elektri- või sidekatkestused ja kus oleks maandatud kõik riskid.

Tänaseks päevaks on uus keskus valmis ja soovime seda nüüd ka sulle tutvustada. Maja siseviimistlus käib käsikäes meie tehniliste uuendustega: andmekeskus on ehitatud futuristlikus stiilis – see on säravläikiv, valge ja karge. Serverikeskuse rajamisel lähtuti TIER 3 ja ISKE standartidest. As WaveCom on alates 2018. aastast rakendanud andmekeskuse käitlemisel ISO 9001:2015 kvaliteedijuhtimissüsteemi. 2019 suvel hindas Bureau Veritas meie andmekeskuse ja teenused vastavaks ISO 27001:2013 infoturbe ja käideldavuse standardile. Jätkame PCI DSS standardi juurutuse ja sertifitseerimisega.

Turvalisus

Keskuses on ultramoodne FBI sertifitseeritud ligipääsusüsteem, mida oled siiani näinud pigem filmides: olemas on nii sõrmejälje, näpu veenivõrgustiku kui ka näotuvastusvõime.

Digitaal-, mikrolaine- ja infrapuna anduritega on kaetud iga viimane kui nurk ning moodne süsteem jälgib näotuvastuse abil, et majas olijad liiguks ainult neile lubatud perimeetris. Uued seadmekapid on varustatud biomeetriliste turvalukkude ja erinevate seireanduritega

Kogu ala kaetud inimestele ja serveritele ohutu automaatse viimase põlvkonna gaaskustutussüsteemiga. Serverikeskuse ruum koosneb mitmest teineteise sisse ehitatud ruumist kolmekordsete seinte ning veekindlate põrandate ja lagedega. Andmekeskus on varjestatud metallplaatidega.

Serverikeskus peab alati olema puhas nagu prillikivi. Et vältida tolmu sissehiilimist, võib keskusse siseneda vaid riietuses kus ei haaku tolm. Sisenemisel katab spetsiaalne masin jalanõud tugeva kilega

Kliima

Serveriruumid vajavad palju jahutamist. Uues majas võtsime kasutusele uudse, mitmekordselt dubleeritud Schneideri süsteemi, mis tsirkuleerib jahutuseks vett, mida omakorda jahutatakse välistemperatuuri abil. Vähemalt millekski on Eesti jahe kliima hea! Jahutuse muudavad veelgi efektiivsemaks kappide paiknemine Schneider APC moodulsüsteemis. Kasutusel on kinnised külma õhu koridorid, kust serverikapid külma õhu sisse tõmbavad. Soe õhk väljutatakse kapi taha sooja õhu koridori, kust see liigub omakorda ruumist välja, uuesti jahutamisele.

Usaldusväärsed seadmed

Ainult Schneider Electric /APC tehnikast koosnev seadmepark on ainulaadne Eestis, sest ühtegi teist samasugust andmekeskust siinmail pole. Lisaks ülikvaliteetsetele seadmetele kaasneb Schneideri süsteemiga spetsiaalne tarkvaraline juhtimisplatvorm. See teeb meie haldustöö lihtsamaks. Serverikeskust saab hallata isegi nutitelefonist. Võimalikest probleemidest raporteerib nutikas monitooringurobot telefoni teel. Tarkvara on võimeline visualiseerima andmekeskusest 3D kaardil, mis omakorda võimaldab keskuse töö simulatsioone what if meetodil.

Katkematu toide

Serverimajutuses ja pilveteenuste osutamisel ei tohi kvaliteedis järele anda – tahame, et ligipääs oma andmetele oleks Sulle alati tagatud. Seetõttu garanteerime energia kahe elektriruumi kaudu, mis on ühendatud kahe erineva alajaamaga. Ühe alajaama rikkel lülitab automaatika ümber teisele jaamale. Mõlema rikke puhul, ehkki see on väga ebatõenäoline, käivitub koheselt generaator. Elektriruumides on Schneider Galaxy UPS’id tugiajaga 20 min

Kõik serverikapid meie andmekeskuses on varustatud kahe Schneider/APC nutika toitelatiga, mis kumbki saavad toite erinevatest vooluruumidest. Osades kappides kasutame voolulüliteid, mis pakuvad tänu kahele sisendile garanteeritud toidet ka ühe toitega varustatud seadmetele.
Uudse lahendusena kasutame toitekaableid mis lukustuvad serverites ja toitelattides välistades olukorra kus kaablile vastu minnes kaob seadmest toide;

Meie iseteenindus võimaldab serverimajutuse ja privaatserveri klientidel juhtida iseteeninduses toidet ning näha oma voolutarbimist.

Katkematu võrk

Andmekeskusest läheb Eesti oluliste sidekeskusteni kolm erinevat teed kulgevat valguskaablit, mis pakuvad sidevõimekust 60 Gbit/s. Vajadusel saame kiirust mitmekordistada mõne mooduli lisamisega. Võimaldame klientidel kasutada ka teiste operaatorite ühendusi. Optilisi kaableid dubleerib igaks juhuks ka ülikiire raadiolingi võrgustik.

Andmekeskuses on kolm Cisco Nexus 5596UP Data Center 1.92TB/sek võimekusega võrgulülitit. Selle 1-10Gbit kiirusega laiendusmoodulid on igas seadmekapis ja omakorda ühendatud 3 x 10 Gbit võrguga. Minimaalseks kliendi pordi kiiruseks on 1 Gbit/s. Samas 10Gbit/s on kasutusel juba baaskiirusena meie pilve ja veebimajutusteenustel ning saadaval soodsa hinnaga teistele teenustele.

Meie võrguliiklus ei katke, sest klientide võrgulüüsid kasutavad Cisco GLBP protokolli. Liiklus toimub korraga läbi meie kahe marsruuteri, mis paiknevad erinevates asukohtades ja on ühendatud ka erinevate merekaablitega liikluseks Eestist välja. Vajadusel toimub ka võrguliikluse balansseerimine. Marsuuterid on lisaks 40Gb/s Hurricane Electic ja Citic Telecom välisühendustele ühendatud ka 2x10Gb liidestega RTIX interneti liitumispunktiga kust toimub riigisisesne liiklus. Võimaldame ka oma klientidele BGP sessioone ja ruutinguid. Meie ruutingute ja side kvaliteediga saab tutvuda meie Looking Class rakenduses.